Είναι απίστευτο αυτό που συμβαίνει φέτος με την Μπάγερ Λεβερκούζεν, με την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο να παραμένει αήττητη σε όλες τις διοργανώσεις, μετά από 46 παιχνίδια σε Μπουντεσλίγκα, Europa League και Κύπελλο Γερμανίας.

Χθες το βράδυ οι Ασπιρίνες αντιμετώπισαν στην Μπάι Αρένα τη Στουτγκάρδη, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 2-0, χάρη στα γκολ των Φύχριχ (47’) Ουντάβ (57’). Όμως, οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν. Στο 61’ μείωσαν σε 1-2 με τον Αντλί και στο 90+6’ ισοφάρισαν σε 2-2 με τον Αντρίχ, με τον 29χρονο να διατηρεί το αήττητο της Λεβερκούζεν.

Μια ακόμα φορά φέτος, που η Μπάγερ γλιτώνει την ήττα ή παίρνει νίκη στις καθυστερήσεις ενός παιχνιδιού.

Η έκτη φορά που το πετυχαίνει στο πρωτάθλημα, ενώ αυτό έχει συμβεί επίσης σε τρία παιχνίδια στο Europa League και ένα στο Κύπελλο. Ένα απίστευτο στατιστικό στοιχείο, με την φοβερή και τρομερή Λεβερκούζεν του Τσάμπι Αλόνσο να παραμένει αήττητη στη φετινή σεζόν, έχοντας βρει γκολ στις καθυστερήσεις σε 10 συνολικά αναμετρήσεις σε Μπουντεσλίγκα, Europa League και Κύπελλο.

Έξι στην Μπουντεσλίγκα

Την 4η αγωνιστική η Λεβερκούζεν αντιμετώπισε την Μπάγερν στο Μονάχο (15/9/2023) και έκλεψε τον βαθμό της ισοπαλίας στο 90+4’ με εκτέλεση πέναλτι του Παλάσιος.

Την 17η αγωνιστική η Μπάγερ αντιμετώπισε εκτός έδρας την Αούγκσμπουργκ (13/1/2024) και πήρε τη νίκη με 1-0, με γκολ του Παλάσιος και πάλι στο 90+4′.

Την αμέσως επόμενη (18η) οι Ασπιρίνες έπαιξαν στην έδρα της Λειψίας (20/1/2014), με την ομάδα του Αλόνσο να επικρατεί με 3-2, χάρη στο γκολ του Ινκαπιέ στο 90+1’.

Την 27η αγωνιστική η Λεβερκούζεν υποδέχθηκε την Χοφενχάιμ (30/3/2024) και βρέθηκε να χάνει με 1-0, αλλά με γκολ των Άντριχ στο 88’ και Σικ στο 90+1’ έκανε την ολική ανατροπή και επικράτησε με 2-1.

Λίγες ημέρες αργότερα η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο δοκιμάστηκε στην Βεστφαλία από την Ντόρτμουντ (21/4/2024), με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 1-0 και να φτάνουν κοντά σε μια σπουδαία νίκη. Ο Στάνισιτς όμως στο 90+7’ έκανε το 1-1 για την Μπάγερ και διατήρησε το αήττητο της ομάδας του.

Χθες, απέναντι στην Στουτγκάρδη, η Λεβερκούζεν και πάλι κατάφερε να αποφύγει την ήττα στις καθυστερήσεις, με τον Άντριχ στο 90+7΄να ισοφαρίζει σε 2-2.

Τρία+ένα στο Europa League

Στις 9/11/2023 η Λεβερκούζεν αγωνίστηκε στο Αζερμπαϊτζάν κόντρα στην Καραμπάγκ για τους ομίλους του Europa League, με τις Ασπιρίνες να παίρνουν τη νίκη με 1-0, χάρη στο γκολ του Μπονιφάς στο 90+4’.

Λίγους μήνες αργότερα οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν ξανά, αυτή τη φορά για τους «16» της διοργάνωσης. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-1 και όλα έδειχναν ότι θα σπάσουν το αήττητο της Λεβερκούζεν, αλλά υπολόγιζαν χωρίς τον Σικ, ο οποίος στο 90+2’ έκανε το 2-2.

Στις 14/3 στον επαναληπτικό των δύο ομάδων στη Γερμανία, η Καραμπάγκ προηγήθηκε με 2-1, αλλά η Λεβερκούζεν με δύο γκολ του Σικ στις καθυστερήσεις πήρε τη νίκη με 3-2. Το πρώτο στο 90+3’ και το δεύτερο στο 90+8’.

Στα προημιτελικά η Μπάγερ κληρώθηκε με την Γουέστ Χαμ, με τους Βρετανούς στη ρεβάνς των δύο ομάδων (σ.σ του 2-0 της Μπάι Αρένα) που έγινε στο Λονδίνο να προηγούνται με 1-0 και να πασχίζουν για το 2-0 που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση. Όμως, στο 89’ ο Φριμπόνγκ ισοφάρισε σε 1-1. Το γκολ μπορεί να μην μπήκε στις καθυστερήσεις, αλλά ήταν ένα ακόμα παιχνίδι στο οποίο οι Γερμανοί κατάφεραν να βρουν γκολ στο φινάλε.

Ένα στο Κύπελλο

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου η Λεβερκούζεν αντιμετώπισε την Στουτγκάρδη στην Μπάι Αρένα (6/2/2024), με τις δύο ομάδες να είναι στο 2-2 μέχρι το 90’, όταν ο Τα σκόραρε για το 3-2 και έδωσε τη νίκη – πρόκριση στις Ασπιρίνες.

Συνοπτικά τα παιχνίδια

Μπουντεσλίγκα

Μπάγερν Μονάχου – Λεβερκούζεν 2-2 (Παλάσιος στο 90+4′, 4η αγωνιστική 15/9/2023)

Αούγκσμπουργκ – Λεβερκούζεν 0-1 (Παλάσιος 90+4′, 17η αγωνιστική, 13/1/2024)

Λειψία – Λεβερκούζεν 2-3 (Ινκαπιέ 90+1, 18η αγωνιστική, 20/1/2014, 18η αγωνιστική)

Λεβερκούζεν – Χοφενχάιμ 2-1 (Αντριχ 88′, Σικ 90+1′, 27η αγωνιστική, 30/3/2024).

Ντόρτμουντ – Λεβερκούζεν 1-1 (Στάνισιτς 90+7′, 30η αγωνιστική, 21/4/2024),

Λεβερκούζεν – Στουτγκάρδη 2-2 (Αντριχ 90+7′, 31η αγωνιστική, 27/4/2024).

Ευρώπη

Καραμπάγκ – Λεβερκούζεν 0-1 (Μπονιφάς 90+4′, όμιλοι, 9/11/2023)

Καραμπάγκ – Λεβερκούζεν 2-2 (Σικ 90+2′, «16», 7/3/2024)

Λεβερκούζεν – Καραμπάγκ 3-2 (Σικ 90+3′, 90+8′ «16», 14/3/2024)

(σ.σ στο 89’ Γουέστ Χαμ – Λεβερκούζεν 1-1 (Φρίμπονγκ 89′, Προημιτελικά, 18/4/2024)